Úklidová výzva

Dítě převrátí člověku vzhůru nohama nejen život, ale také byt. Vždy trvá pár měsíců, než se rodina s novým členem sžije. Než si najdou nějaký režim a rytmus.

Já jsem byla na úklid vždycky pečlivka. Mám ráda naleštěné kohoutky a naklepané polštáře. Vše musí být sladěné, srovnané a musí v tom být řád. Když se nám narodila Barborka vše vzalo za své a mě málem kleplo. Nic jsem nestíhala, celé dny jsem jen kojila a nosila ji v náručí sem a tam po bytě. Nikam jsme moc nevycházely, maximálně na zahradu nebo pár metrů kolem domu. Považovala jsme ji za časovanou bombu a netušila jsem co od ní očekávat v příští minutě.

První dítě vám dokáže pěkně zamotat hlavu.

Dům, který byl vždy jako ze škatulky byl najednou plný měkkých barevných krámů. Kam se člověk podíval, tak spatřil připomínku toho, že u nás doma bydlí dítě. A já jsem přestala stíhat. Bylo toho na mě moc. Na nějaký úklid už mi vůbec nezbývala energie. Když BB večer usnula nezmohla jsem se na nic jiného než jen sedět v křesle a tupě zírat. První dítě vám dá fakt co proto. Moje kamarádky uklízely po nocích. To jsem zavrhla téměř okamžitě. Představa, že budu mýt koupelny po nocích mi moc lákavá nepřišla.

Měsíce přešly v roky a my jsme si zvykli jeden na druhého. Naučila jsem se zvládat péči o dítě a i o domácnost. Vrátila jsem se do svých kolejí. Barborka rostla jako z vody a opustilo jí období vyhazování hlíny z kytek a patlání jídla všude kolem sebe. Dokonce jsem se začala nudit natolik, že jsem začala podnikat. ( O tom víc v příštím článku ;-)).

Když už se konečně naučíte všechno zvládat, přijde další dítě.

Když jsem opět otěhotněla, byly Barborce víc jak tři roky a já měla vše pevně v rukách. Baru začala chodit do školky, já měla víc času na sebe, na domácnost i na práci. Vše šlo jako po másle. Ke konci těhotenství už to taková sranda nebyla. Sotva jsem lezla, všechno mě bolelo a měla jsem co dělat sama se sebou. A začalo to být i vidět. Když se narodil Martínek, tak začal ten správný mazec. Lítala jsem jak hadr na holi a nevěděla jsem kam dřív skočit. Dvě děti, barák, podnikání, neustále cvičení a rehabilitace s Barborkou a já mlela z posledního. Plácala jsem se v tom 9 měsíců. 

9 měsíců trvalo, než jsem dokázala obnovit řád.

Moc mi pomohlo najít si v tom všem chaosu řád. Velký užitek mi přinesl eBook Time management pro maminky od Markéty Justové, který mi hodně usnadnil život. Nastolila jsem pořádek a toho jsem se držela. Zavedla jsem úklidové pondělky. Přes víkend máme často návštěvy i s dětmi, a to nemá cenu něco dávat do pucu. Pondělí je u nás tedy jasná volba. Když byla Baru ve školce, šlo to celkem hladce. Martínek dokud byl menší, tak jsem ho měla při úklidu v šátku a byl klid. Když už mu nošení samotné moc nestačilo, dokázal se zabavit sám. Vydrží si pár chvilek hrát o samotě. Což u Barborky někdy nehrozí ani teď. Ale protože Barborka toho do školky nikdy moc nenachodila, bývala často doma. A to už byla jiná legrace. Jakmile jsou naše děti zavřené doma a nikdo se jim nevěnuje je zle.

První krok k úspěchu je pravidelnost.

Tím, že jsem začala uklízet poctivě každý týden a každý den jsem poklidila takový ten provozní bordel jako je nádobí, srovnat boty, uklidit hračky, složit deky na gauči atd. úklid nezabral tolik času. Šlo to rychleji a líp. Nicméně i tak to by očistec. Začala jsem si všímat toho, že naše děti jsou skvělé, když jsme venku, na výletech nebo cokoli podnikáme. Nikdy jsme neměli problém s chováním v restauracích, na návštěvách, na nejrůznějších akcích, v dopravních prostředcích. Ale jakmile bylo úklidové pondělí, byl to děs. Děti byly uřvané, vzteklé a pořád brečely. Neustále se dohadovaly a tahaly se o hračky. Mě ujížděly nervy a často jsem křičela a zlobila se. A oni samozřejmě řvaly o to víc.

A dost.

Jedno pondělní ráno jsem si řekla, že to zkusím jinak. Mám přeci eso v rukávu, EFT. To by bylo, abych to nezvládla po dobrém. Chtěla jsem to jinak. Uklízet se musí, to se prostě nedá nic dělat, ale nemusíme u toho všichni tak vyvádět. A protože mě napadlo, že je spousta maminek na tom stejně jako já vznikla Úklidová výzva, kterou jsem rozjela na Facebooku EFT pro mámy. Pustila jsem se do velkého úklidu. Běžný úklid + úklid kumbálu, který se neuklízel co je Martínek na světě + převlékání postelí. Za normálních okolností sebevražda.

Jen já, dvě děti, EFT a mega úklid.

Celý den jsem prožila vědomě. Soustředila jsem se na svoje emoce a na emoce dětí. Neustále jsem monitorovala naše nálady a rozpoložení. Vrhla jsem se na úklid, do toho jsem reagovala na požadavky dětí. Vysvětlila jsem jim, že potřebuji pomoct, že je třeba uklidit dům. Aby jsme to měli doma hezké. Průběžně jsem psala příspěvky do soukromé skupiny na FB Ťukneme si?. Kam jsem dávala i videa s ťukáním, když na mě přišla krize a bylo na co ťukat.

Překvapilo mě, že krize jsem měla jen dvě. Při běžném pondělním úklidu jsem dost nervózní, podrážděná a děti jsou fakt nesnesitelný. Stačilo tedy být jen s dětmi a sama se sebou. Uklízet vědomě. Všímat si svých emocí a nic nelámat přes koleno. Být naladěná na děti. Kdykoli mě potřebovaly, všeho jsem nechala a šla za nimi. Kupodivu mě to vůbec nezdrželo. Když bylo třeba, šla jsem postavit koleje, rozdat svačinu, pomazlit, nakojit. Zbyl čas i na blbnutí a legrácky.

Druhý krok k úspěchu je být teď a tady. Být vědomě sama se sebou a být naladěná na děti.

První ťukání bylo na bezmoc. Ten pocit, kdy děláte víc bordelu než když uklízíte. Znáte to, že? Nevidíte žádné výsledky a máte toho dost. Video s ťukáním, které se vám určitě hodí najdete ZDE>>.

EFT mi vlilo do žil novou energii a já mohla pokračovat. Když přijel manžel domů, vzal děti na zmrzku. Zůstala jsem sama doma a měla jsem ideální příležitost, to všechno dotáhnout. Celý den mi běželo hlavou, že je na prd, když to musím všechno dělat s dětmi. Jak by mi ulehčilo život, kdyby je někdo pohlídal a já se mohla věnovat jen úklidu a nemusela bych pořád odbíhat. Teď se mi to splnilo. Všichni byli fuč, ale na mě skočila další krize. Najednou to na mě všechno padlo, byla jsem unavená a otrávená. Nic se mi nechtělo. Měla jsem chuť se někam zašít, dát si nohy nahoru a nedělat nic.

Druhé video ťukáním na téma nic se mi nechce najdete ZDE>>.

Výzva pokořena.

Nakonec jsem všechno zvládla. Bylo to ale o fous. Úklid, jaký jsem díky EFT a Skutečnému rodičovství zvládla, by mi normálně trval celý víkend. I odměnu jsem nakonec dostala 😉

Byla jsem opravdu moc ráda, že mě to napadlo. Byl to úžasný nápad prožít těžký den naprosto vědomě a v úplném napojení na děti. Zjistila jsem, že jde všechno mnohem snáz, když si člověk neustále uvědomuje svoje emoce. A nejen své, ale i ty dětské. Děti nezlobí, nekňourají a nevyžadují naši pozornost, když jsme na ně naladěni. Přesně víte, kdy vaše díte potřebuje pozornost, kdy se mu něco nelíbí, kdy mu něco nejde. Víte to hned. Nemusí to zajít tak daleko, aby vás dítě muselo volat popřípadě na sebe upozorňovat pláčem či vztekem.

Z úklidové výzvy jsem byla dost unavená, ale velice spokojená! Byl to skvělý nápad. A příště možná udělám i nějakou jinou celodenní výzvu. Třeba o cestování, nakupování a nebo o rodinných oslavách 😉

 

„Pomáhám ženám na jejich cestě k vysněnému já. Mým hlavním nástrojem je metoda emoční svobodu EFT, které se věnuji už více jak šest let. Zaměřuji se především na přijmutí vlastního těla a sebe sama. Výsledkem je zbavení se nadváhy, odstranění mentálních bloků spojených s jídlem a pohybem a znovu získaná sebeláska a sebeúcta. Jsem autorkou transformačního online kurzu Hubnutí s EFT, který doslova mění životy."
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • EFT NÁVOD
  • eBook zdarma EFT NÁVOD

    Stáhněte si eBook zdarma a získejte jasný, snadný a jednoduchý návod na EFT.

  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Potkáme se na Facebooku:)